(Polski) Debata o skanowaniu 3D na UMCS

Sorry, this entry is only available in Polish.

W piątek 30 listopada 2023 r. w budynku Ecotech Complex na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie odbył się panel w ramach projektu popularno-naukowego pt. „Eksploracja inspirowana technologią druku 3D”. Debata była poświęcona tematyce „Od holografii do skanowania 3D i mapowania przestrzennego”. Wśród uczestników był pracownik Katedry Informatyki Politechniki Lubelskiej (Zakład Programowania i Grafiki Komputerowej) – dr hab. inż. Jacek Kęsik. Ponadto udział wzięli: Dr Marcin Maciejewski z Instytutu Archeologii, UMCS oraz Kamil Kalita, współwłaściciel firmy 123D. Moderatorem debaty była dr hab. Bożena Zgardzińska, prof. uczelni, zastępca dyrektora Instytutu Fizyki UMCS w Lublinie.

Debata była poświęcona metodom skanowania 3D z naciskiem na zagadnienia ochrony dziedzictwa kulturowego. Omawiano współczesne typy skanerów 3D i metody realizacji pozyskiwania trójwymiarowych modeli obiektów rzeczywistych. Dyskutowano zalety i wady różnych rozwiązań.

Podczas debaty zaprezentowany został proces realizacji i przetwarzania skanu 3D przykładowego obiektu. Omawiano potencjalne zastosowania uzyskanych modeli, w tym tworzenie kopii za pomocą druku 3D. W czasie debaty były prezentowane przykładowe wydruki uzyskane na podstawie skanów 3D.

Link do nagrania debaty: https://www.youtube.com/watch?v=itO42hW3Q7g