Strona główna » Aktualności

Aktualności

W dniu 17.05.2018 r. (zmiana daty z 25.04.2018 r.!) w godz. 10-12 w sali C120B odbędzie się warsztat „Wprowadzenie do tematyki programowania na platformę RaspberryPi oparte na przykładzie oprogramowania makiety inteligentnego domu”, jako kontynuacja wykładu przedstawionego przez firmę Mobica.

Warsztat poprowadzi pan Rafał Cebryk.

Zapisy na warsztat prowadzi dr inż. Maria Skublewska-Paszkowska.17 kwietnia 2018 r. o godz. 14:14 w sali E201 odbędzie się wykład „Bazy danych jako warstwa trwałości w rzeczywistych aplikacjach” zaprezentowany przez firmę WebChili Software House. 

Read more »9 kwietnia 2018 o godzinie 16.15 w sali E301 odbędzie się wykład na temat programowania na platformę RaspberryPi z firmą Mobica.

Przedmiotem wykładu będzie zapoznanie studentów z podstawami tworzenia oprogramowania na mikrokomputer RaspberryPi. 

Zostaną omówione rodzaje adresacji portów na płytce, metody konfiguracji portów wejścia i wyjścia, odczytu stanów napięcia na portach, zapisu stanów. 

Dodatkowo przedstawiona zostanie metoda wykorzystania PWM, czyli regulacji sygnału napięciowego o stałej amplitudzie i częstotliwości, polegającej na zmianie wypełnienia sygnału, do sterowania serwami. 

W ramach peryferyjnych urządzeń oraz czujników, podłączonych do mikrokomputera zostaną zaprezentowane serwa, czujnik laserowy, szesnastokanałowy moduł przekaźników z izolacją optoelektryczną, przyciski, diody i listwy LED. 

Wykład poprowadzi pan Rafał Cebryk.

Zapraszamy także na warsztat na temat programowania na platformę RaspberryPi w dniu 17 maja 2018 w godzinach 10-12 w sali C120B.

Zapisy u dr Marii Skublewskiej-Paszkowskiej.25 kwietnia o godzinie 14.15 w sali E301 odbędzie się wykład na temat Standardu C++ 11.

Przedmiotem wykładu będzie zapoznanie studentów ze zmianami jakie wprowadzono w C++ 11 (wyrażenia lambda, auto, move, shared_ptr, unique_ptr i inne).

Wykład poprowadzi pan Tomasz Broniszewski.18 kwietnia 2018 o godzinie 16:15 w sali E201 odbędzie się wykład nt. wzorców projektowych we współpracy z firmą Asseco Business Solutions. Podczas wykładu zaprezentowane będzie jak zaaplikować wzorce projektowe, jak zmodyfikować istniejące projekty i jak analizować wymagania.

Wykład poprowadzi pan Krystian Rybarczyk.

Więcej informacji o wykładzie

 Dostosowanie ekspozycji (muzealnych i innych) do potrzeb i wrażliwości współczesnych odbiorców, szczególnie młodzieży, staje się koniecznością i jest istotnym wyzwaniem dla muzeów i innych podmiotów organizujących wystawy.

15 stycznia w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce odbyło się seminarium naukowo-praktyczne Technologie 3D w muzealnictwie , przedstawiające wyniki wybranych prac pracowników Instytutu Informatyki Politechniki Lubelskiej w obszarze zastosowania nowoczesnych technologii informatycznych oraz komputerowych metod w grafice 3D w muzealnictwie. Głównym celem seminarium było przedstawienie środowisku osób pracujących w muzealnictwie (35 osób z 9 ośrodków) najnowszych możliwości, które można z powodzeniem zastosować przy rekonceptualizacji istniejących ekspozycji. Mogą to być prezentacje cyfrowe 2D, statyczne lub dynamiczne prezentacje obiektów 3D, prezentacje w świecie wirtualnej rzeczywistości (VR) z dostępną interakcją lub wydrukowane skalowane kopie 3D pozwalające na poznanie kinestatyczne – to rozwiązanie umożliwia również przygotowanie ekspozycji dla osób niewidomych.

Więcej w wydaniu 3/2018 czasopisma Forum Akademickie.W dniu 14 marca 2018, o godzinie 16:15 w sali E201 odbędzie się wykład na temat najważniejszych zagrożeń dotyczących realizacji projektów. Wykład przeprowadzi pan Paweł Dyrek z firmy Codete.

Więcej informacjiW dniu 6 marca 2018 roku Prezydent Miasta Lublina Krzysztof Żuk zaprosił przedstawicieli Instytutu Informatyki Politechniki Lubelskiej na uroczyste spotkanie. Wręczył na nim medal 700-lecia Miasta Lublin, który stanowi wyraz wdzięczności i uznania zasług Instytutu Informatyki w tworzeniu Lubelskiej Wyżyny IT, edukowaniu wysoko wykwalifikowanej kadry specjalistów IT oraz aktywności w pozyskiwaniu inwestorów. Jak podkreślił Prezydent – Instytut stanowi kuźnię talentów, a dzięki działalności pracowników instytutu udało się nakłonić szereg firm z branży IT, aby otworzyły swoje oddziały w Lublinie zwiększając znacząco liczbę nowych miejsc pracy. Przekazując swe uznanie Prezydent Miasta Lublina podziękował władzom Instytutu za dotychczasową działalność, życząc jednocześnie równie doniosłych sukcesów w przyszłości i wyrażając poparcie dla dynamicznego rozwoju Instytutu Informatyki oraz Wydziału Elektrotechniki i Informatyki w najbliższych latach. W uroczystości uczestniczyli Dyrektor Instytutu Informatyki dr hab. inż. Dariusz Czerwiński, prof. PL oraz jego zastępcy dr inż. Marek Miłosz i dr inż. Grzegorz Kozieł.Wykład odbędzie się 22 stycznia 2018 roku o godzinie 10:15 w sali E211.

Obecnie obserwujemy trend, gdzie coraz większa ilość urządzeń podłączanych jest do sieci tworząc, tzw. Internet Rzeczy (IoT). Czy tutaj mamy się czego obawiać? Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi.

Podczas prezentacji zostaną omówione aktualne metody ataków ukierunkowanych na użytkownika. Pomimo tego, że celem cyberprzestępców są gromadzone dane to skuteczna próba przełamania zabezpieczeń sieci zaczyna się od najsłabszego elementu jakim jest człowiek.

Wykład poprowadzi Piotr Chruściel – Od ponad 9 lat pracuje w Asseco Business Solutions S.A. i jest odpowiedzialny za rozwój oraz utrzymanie infrastruktury sieciowej i systemów zabezpieczeń.

Informacje o wykładzieWe współpracy z firmą Asseco Business Solutions Instytut Informatyki zaprasza na wykład 17 stycznia 2018 roku o godzinie 14:15 poświęcony tematyce testów automatycznych. Spotkanie odbędzie się w sali E201.

Wykład poprowadzi pan Jarosław Sagan.

Więcej informacji