Strona główna » Aktualności

Aktualności

Wykład odbędzie się 22 stycznia 2018 roku o godzinie 10:15 w sali E211.

Obecnie obserwujemy trend, gdzie coraz większa ilość urządzeń podłączanych jest do sieci tworząc, tzw. Internet Rzeczy (IoT). Czy tutaj mamy się czego obawiać? Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi.

Podczas prezentacji zostaną omówione aktualne metody ataków ukierunkowanych na użytkownika. Pomimo tego, że celem cyberprzestępców są gromadzone dane to skuteczna próba przełamania zabezpieczeń sieci zaczyna się od najsłabszego elementu jakim jest człowiek.

Wykład poprowadzi Piotr Chruściel – Od ponad 9 lat pracuje w Asseco Business Solutions S.A. i jest odpowiedzialny za rozwój oraz utrzymanie infrastruktury sieciowej i systemów zabezpieczeń.

Informacje o wykładzieWe współpracy z firmą Asseco Business Solutions Instytut Informatyki zaprasza na wykład 17 stycznia 2018 roku o godzinie 14:15 poświęcony tematyce testów automatycznych. Spotkanie odbędzie się w sali E201.

Wykład poprowadzi pan Jarosław Sagan.

Więcej informacjiW dniu 17 stycznia 2018 o godzinie 08:30 w sali E311 odbędzie się wykład prowadzony przez pana Adama Myszaka, starszego programistę z firmy WebChili sp. z o.o.

W ramach spotkania z pracownikiem firmy WebChili przybliżona zostanie studentom tematyka prowadzenia projektów w jednej z metodyk zwinnych. Głównym celem wykładu jest przybliżenie studentom problematyki prowadzenia projektów metodyką zwinną we współpracy z organizacją o podejściu klasycznym.

Prowadzący przedstawi swoje doświadczenia i najlepsze praktyki zarządzania projektami będącymi wykorzystaniem elementów metodyki Scrum w projektach o z góry określonym czasie, budżecie i zakresie.

Plan wykładu:

 • Pojęcie projektu budowy systemu informatycznego
 • Charakterystyka podejścia klasycznego (cykl kaskadowy)
 • Zwinne wytwarzanie oprogramowania – co to jest Scrum
 • Jak dobrze przeprowadzić etap analizy i zbierania wymagań
 • Zarządzanie projektem w trakcie realizacji
 • Narzędzia i techniki w codziennej pracy
 • Koniec projektu – o czym nie wolno zapomnieć

Informacje o wykładzieW dniu 15 stycznia 2018 roku w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce odbędzie się pierwsze seminarium naukowo-praktyczne „Technologie 3D w muzealnictwie” przedstawiające wyniki prac Instytutu Informatyki w obszarze zastosowania nowoczesnych technologii informatycznych oraz komputerowych metod w grafice 3D w muzealnictwie.

Organizatorami seminarium są Muzeum Zamoyskich w Kozłówce (dyrektor Anna Fic-Lazor) i Instytut Informatyki Politechniki Lubelskiej (dr hab. inż. Jerzy Montusiewicz, prof. PL) oraz Polskie Towarzystwo Informatyczne Oddział Lubelski (dr inż. Marek Miłosz). Seminarium zostało objęte patronatem honorowym przez Marszałka Województwa Lubelskiego Sławomira Sosnowskiego oraz Jego Magnificencję prof. dr hab. inż. Piotra Kacejkę Rektora Politechniki Lubelskiej, zaś patronem medialnym będzie TVP 3 Lublin.

Kontakt: it@muzeumzamoyskich.pl, j.montusiewicz@pollub.pl, m.milosz@pollub.pl

Read more »W wyniku działań Instytutu Informatyki, Politechnika Lubelska podpisała memorandum o współpracy z Tadżyckim Uniwersytetem Technologicznym w Duszanbe, Tadżykistan. Podpisane w dniu 6.10.2017 memorandum wprowadza zasady współpracy oraz precyzuje jej obszary. Memorandum jest wynikiem realizacji projektu Tempus PROMIS – „Professional Master’s Degree in Computer Science as a Second Competence in Central Asia”.W dniach 13-17 listopada 2017 odbyło się spotkanie inicjujące projekt w Karaganda State Medical University (KSMU) w Kazachstanie.  W czasie spotkania został wybrany Project Management Team oraz odbyła się  dyskusja dotycząca  wielu szczegółów realizacji projektu.

Gościem specjalnym drugiego dnia spotkania inicjującego był Serik Omirbayev – Rector North Kazakhstan State University, który przedstawił uczestnikom stan obecny i najbliższe plany dotyczące rozwoju niezależności akademickiej w Kazachstanie.

Więcej informacji o projekcie.W programie „Poranek między Wisłą a Bugiem” w TVP 3 Lublin dnia 12 czerwca pracownicy Instytutu Informatyki: Jerzy Montusiewicz, prof. PL, dr inż. Marek Miłosz i dr inż. Jacek Kęsik opowiadali o swoich doświadczeniach związanych z pobytem w Samarkandzkim Państwowym Uniwersytecie w Uzbekistanie. Pobyt był finansowany z programu Erasmus+ (1 osoba) i środków własnych Instytutu Informatyki (2 osoby). Program można obejrzeć pod adresem https://www.lublin.tvp.pl/32781489/12-czerwca-2017 (od 34:50 do 40:00).W dniach 8-12.05.2017 Instytut Informatyki gościł nauczycieli akademickich z Kazachstanu, Kirgizjii i Uzbekistanu. Byli to prof. Ualsher Tukeyev i dr Diana Rakhimova z al-Farabi Kazakh National University, Ałmata, Kazachstan, dr Nella Israilova i dr Gulnaz Tultemirova z Kirgiz State Technical University, Biszkek, Kirgizja oraz Aziz Mulayev i Rahim Kayumov z Samarkand State University, Samarkanda, Uzbekistan.

Goście przyjechali w ramach programu Erasmus+ Academic Mobility. Poza wykładami dla naszych studentów i udziale w szkoleniu na temat projektów unijnych, goście z Centralnej Azji wzięli udział w otwartym seminarium Instytutu Informatyki z wystąpieniami na temat swoich uczelni i jednostek. Zwiedzili także laboratoria naukowe: Laboratorium Programowania Systemów Inteligentnych i Komputerowych Technologii 3D oraz Laboratorium Analizy Ruchu i Ergonomii Interfejsów. Instytut zorganizował dla nich także miniprogram kulturalny: zwiedzanie Starego Miasta w Lublinie i Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.Zapraszamy serdecznie na cykl wykładów prowadzonych przez pracowników firm AXHelpers, Sii, Mobica, oraz WebChili, które odbywać się będą w okresie kwietnia i maja 2017.

5.04.2017 S4, godz. 8:00„Keep Calm and programuj Microsoft Dynamics dla biznesu” – Michał Szymczuk, Monika Gromadzka, AXHelpers

5.04.2017 E301, godz. 15:30-18:00„Testować, czy nie testować? Oto jest pytanie!” prowadzi Agnieszka Flis, Test Manager, Mobica. Tematyka:

 • Podstawy testowania
 • Konieczność testowania
 • Czym jest testowanie
 • Ogólne zasady testowania
 • Podstawowy proces testowy
 • Psychologia testowania
 • Testowanie w cyklu życia oprogramowania
 • Modele wytwarzania oprogramowania
 • Typy testów, testowanie oparte o ryzyka
 • Statyczne techniki
 • Techniki projektowania/planowania testów – estymowanie
 • Wybór technik testowania
 • Zarządzanie testami i modele ulepszania procesu testowego
 • Planowanie i szacowanie testów
 • Raportowanie testów i metryki

25.04.2017 S4 godz. 13:00 wykład Bazy danych jako warstwa trwałości w rzeczywistych aplikacjach – Andrzej Sternal, dyrektor Działu Produkcji, WebChili Sp. z o.o.

26.04.2017 S4 godz. 8:00 wykład „Zwinny projekt w niezwinnej organizacji” – Adam Myszak, Starszy Programista, WebChili Sp. z o.o.

26.04.2017 E401 godz. 14:00-17:00 wykład „Wprowadzenie do AUTOSAR” – Tomasz Łyszczyk, Mobica

26.04.2017 E301, godz. 15:30 „Testować, czy nie testować? Oto jest pytanie!” – Agnieszka Flis, Test Manager, Mobica

08.05.2017 S4, godz. 8:00-10:30 „Szkoda czasu na testowanie” – poprowadzą Jacek Miłaczewski (IT Designer) oraz Jakub Wilk (Starszy Programista), Sollers Consulting

09.05.2017 r. S5, godz. 10:15-12:45 – firma Sii Sp. z o.o.  wykład  „Zasady projektowania frameworków testowych”W dniu 22 marca 2017 roku Politechnika Lubelska zorganizowała kolejną edycję Dnia Otwartego dla wszystkich zainteresowanych podjęciem studiów na naszej Uczelni. W wydarzenie to aktywnie włączył się Instytut Informatyki, organizując prezentacje 6. nowoczesnych technologii informatycznych w Laboratorium Analizy Ruchu i Ergonomii Interfejsów oraz w Laboratorium Programowania Systemów Inteligentnych i Komputerowych Technologii 3D. Obydwa laboratoria znajdują się w Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii Politechniki Lubelskiej.

W przygotowanie prezentacji zaangażowani byli pracownicy Instytutu Informatyki oraz studenci z kierunków: Informatyka i Inżynieria Biomedyczna, a tematyka pokazów w tym roku obejmowała poniższe zagadnienia:

 • „Eksploracja wirtualnych światów” – dr inż. Tomasz Szymczyk, mgr inż. Stanisław Skulimowski – Virtual Reality.
 • „Modele 3D zabytków Lublina” – dr hab. inż. Jerzy Montusiewicz, prof. PL – 3D Modelling.
 • „Gra 3D od kuchni” – dr inż. Jacek Kęsik, Koło Naukowe Pentagon CAFE – 3D Printing.
 • „Rób to co ja. Obserwowanie siebie w komputerze” – dr inż. Maria Skublewska-Paszkowska, dr inż. Jakub Smołka, dr Edyta Łukasik, mgr inż. Marek Kamiński – Motion Capture.
 • „Interfejsy mózg-komputer, czyli jak sterować za pomocą fal mózgowych” – mgr inż. Mateusz Mitaszka, studenci: Kinga Wesołowska, Martyna Wawrzyk, Roman Dmytruk – Electroencephalography and Computer-Brain Interface.
 • „Praktyczne zastosowanie eye-trackingu” – mgr inż. Magdalena Borys – Eyetracking.

Gośćmi pokazów w naszym Instytucie byli m.in. nauczyciele i uczniowie z Zespołu Szkół Energetycznych w Lublinie, Zespołu Szkół nr 1 w Kraśniku oraz Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku, a liczne zainteresowanie pokazami uczniów z różnych szkół w naszym regionie przerosło oczekiwania organizatorów i zaowocowało kolejkami i tłokiem. Dzień Otwarty był nie tylko okazją do zaprezentowania oferty edukacyjnej i bazy naukowej Instytutu Informatyki, ale także okazją do obejrzenia sal zajęciowych, laboratoryjnych, wykładowych, spotkania studentów i wykładowców oraz zobaczenia, jak na co dzień wyglądają zajęcia z Informatyki w naszym Instytucie.

Prezentacje zaszczycili swoja obecnością prof. dr hab. inż. Henryka D. Stryczewska, Dziekan Wydziału Elektrotechniki i Informatyki oraz dr inż. Marek Miłosz, Prodziekan ds. studenckich na kierunku Informatyka WEiI.

Dziękujemy wszystkim gościom za tak liczne przybycie. Wszystkich zainteresowanych tegorocznym wydarzeniem oraz studiami na Politechnice zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Dnia Otwartego w naszym Instytucie.

dr Mariusz Dzieńkowski

koordynator Dnia Otwartego w Instytucie Informatyki