Strona główna » Aktualności

Aktualności

Instytut Informatyki we współpracy z Filią nr 21 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego, zorganizował wydarzenie z okazji tegorocznej Nocy Kultury, która odbyła się 2-3 czerwca, pod nazwą „Perełki Architektoniczne Lublina”. W jednej z sal Biblioteki przygotowano prezentację gry łączącej elementy tradycyjnej gry planszowej (planszy i pionków) z częściami elektronicznymi (czujniki zbliżeniowe) i aplikacją kontrolującą przebieg rozgrywki.

Gra polegała na rozmieszczaniu kluczowych dla architektury i historii miasta budynków wchodzących w skład starego miasta. Dodatkowo gra zawierała listę pytań testujących znajomość historii Lublina.

W grze brały udział rodziny, osoby młode, dorosłe i emeryci. W czasie trwania ekspozycji z gry skorzystało ponad 100 osób.

W organizacji wydarzenia udział wzięli:

    ze strony Instytutu Informatyki:

  •  mgr inż. Marcin Badurowicz
  •  dr Marcin Barszcz
  •  dr inż. Krzysztof Dziedzic
  •  mgr inż. Stanisław Skulimowski
  •  mgr inż. Michał Tokowarow     

    ze strony Biblioteki Publicznej nr 21:

  • Anna Rafalska – kierownik Filii nr 21 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie


Zapraszamy dnia 29.05.2018 r. o godz. 14:15 do sali E201, gdzie odbędzie się wykład „Co się da wycisnąć z SQLa? Przykłady wykorzystania w rzeczywistych problemach” zaprezentowany przez firmę WebChili Software House.

Informacje o wykładzie

Zapraszamy również 14 czerwca 2018 r o godz. 10:15: w salach S122 oraz S123 (Instytut Informatyki) odbędzie się warsztat „Kod w kawałkach – jak to sklejać”.Zapraszamy na wykład „Wprowadzenie do tematyki UX i Usability” w dniu 16 maja 2018 o godzinie 16:15. Odbędzie się w sali E201, a poprowadzi go pan Konrad Mizak z Asseco Business Solutions.

Więcej informacji8 maja 2018 r. o godz. 10:15 w sali E301 odbędzie się wykład „Kod w kawałkach – jak to sklejać” zaprezentowany przez firmę WebChili Software House.

10 maja 2018 r o godz. 10:15 w Sali S123 (Instytut Informatyki) odbędzie się warsztat powiązany z wykładem. Zapisy na warsztat odbędą się na wykładzie oraz u dr inż. Marii Skublewskiej-Paszkowskiej.W dniu 17.05.2018 r. (zmiana daty z 25.04.2018 r.!) w godz. 10-12 w sali C120B odbędzie się warsztat „Wprowadzenie do tematyki programowania na platformę RaspberryPi oparte na przykładzie oprogramowania makiety inteligentnego domu”, jako kontynuacja wykładu przedstawionego przez firmę Mobica.

Warsztat poprowadzi pan Rafał Cebryk.

Zapisy na warsztat prowadzi dr inż. Maria Skublewska-Paszkowska.17 kwietnia 2018 r. o godz. 14:14 w sali E201 odbędzie się wykład „Bazy danych jako warstwa trwałości w rzeczywistych aplikacjach” zaprezentowany przez firmę WebChili Software House. 

Read more »9 kwietnia 2018 o godzinie 16.15 w sali E301 odbędzie się wykład na temat programowania na platformę RaspberryPi z firmą Mobica.

Przedmiotem wykładu będzie zapoznanie studentów z podstawami tworzenia oprogramowania na mikrokomputer RaspberryPi. 

Zostaną omówione rodzaje adresacji portów na płytce, metody konfiguracji portów wejścia i wyjścia, odczytu stanów napięcia na portach, zapisu stanów. 

Dodatkowo przedstawiona zostanie metoda wykorzystania PWM, czyli regulacji sygnału napięciowego o stałej amplitudzie i częstotliwości, polegającej na zmianie wypełnienia sygnału, do sterowania serwami. 

W ramach peryferyjnych urządzeń oraz czujników, podłączonych do mikrokomputera zostaną zaprezentowane serwa, czujnik laserowy, szesnastokanałowy moduł przekaźników z izolacją optoelektryczną, przyciski, diody i listwy LED. 

Wykład poprowadzi pan Rafał Cebryk.

Zapraszamy także na warsztat na temat programowania na platformę RaspberryPi w dniu 17 maja 2018 w godzinach 10-12 w sali C120B.

Zapisy u dr Marii Skublewskiej-Paszkowskiej.25 kwietnia o godzinie 14.15 w sali E301 odbędzie się wykład na temat Standardu C++ 11.

Przedmiotem wykładu będzie zapoznanie studentów ze zmianami jakie wprowadzono w C++ 11 (wyrażenia lambda, auto, move, shared_ptr, unique_ptr i inne).

Wykład poprowadzi pan Tomasz Broniszewski.18 kwietnia 2018 o godzinie 16:15 w sali E201 odbędzie się wykład nt. wzorców projektowych we współpracy z firmą Asseco Business Solutions. Podczas wykładu zaprezentowane będzie jak zaaplikować wzorce projektowe, jak zmodyfikować istniejące projekty i jak analizować wymagania.

Wykład poprowadzi pan Krystian Rybarczyk.

Więcej informacji o wykładzie

 Dostosowanie ekspozycji (muzealnych i innych) do potrzeb i wrażliwości współczesnych odbiorców, szczególnie młodzieży, staje się koniecznością i jest istotnym wyzwaniem dla muzeów i innych podmiotów organizujących wystawy.

15 stycznia w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce odbyło się seminarium naukowo-praktyczne Technologie 3D w muzealnictwie , przedstawiające wyniki wybranych prac pracowników Instytutu Informatyki Politechniki Lubelskiej w obszarze zastosowania nowoczesnych technologii informatycznych oraz komputerowych metod w grafice 3D w muzealnictwie. Głównym celem seminarium było przedstawienie środowisku osób pracujących w muzealnictwie (35 osób z 9 ośrodków) najnowszych możliwości, które można z powodzeniem zastosować przy rekonceptualizacji istniejących ekspozycji. Mogą to być prezentacje cyfrowe 2D, statyczne lub dynamiczne prezentacje obiektów 3D, prezentacje w świecie wirtualnej rzeczywistości (VR) z dostępną interakcją lub wydrukowane skalowane kopie 3D pozwalające na poznanie kinestatyczne – to rozwiązanie umożliwia również przygotowanie ekspozycji dla osób niewidomych.

Więcej w wydaniu 3/2018 czasopisma Forum Akademickie.