Strona główna » Aktualności

Aktualności

Na przełomie maja i czerwca 2018 roku miała miejsce „Druga Ekspedycja Naukowa Politechniki Lubelskiej do Centralnej Azji”. Organizatorami i uczestnikami wyjazdu byli pracownicy Instytutu Informatyki: kierownik „Lab 3D”, Jerzy Montusiewicz, prof. PL, dr inż. Marek Miłosz oraz dr inż. Jacek Kęsik. W czasie ekspedycji zrealizowano następujące cele:

 1. Poprowadzenie wielogodzinnych trzech seminariów naukowo-praktycznych „3D Technologies in Museology” w Samarkand State University w Samarkandzie (SamSU) i National University of Uzbekistan w Taszkiencie w Uzbekistanie oraz Akhmet Yassawi University w Turkiestanie w Kazachstanie, w których uczestniczyło około 120 osób.
 2. Przekazanie dyrektorom muzeum Afrasib i SamSU oraz prorektorowi SamSU materiałów w postaci komputerowych modeli 3D obiektów muzealnych, które były skanowane w czasie pierwszej ekspedycji.
 3. Sfinalizowanie przedłużenia umowy o współpracy między Politechniką Lubelska oraz SamSU na czas nieokreślony.
 4. Wykonanie skanowania (przy pomocy laserowego skanera 3D FARO) zewnętrznego i wewnętrznego wybranych budowli kompleksów: Registan, Shah-i-Zinda, mauzoleum Gur-e Amir i obserwatorium Ulugh Beg, a także unikatowych fresków w Muzeum Afrasib.
 5. Przeprowadzenie skanowania 3D w Mauzoleum Khoja Ahmed Yasawi w Turkiestanie, Kazachstan oraz różnych obiektów muzealnych od czasów epoki kamienia, brązu i żelaza po wczesne średniowiecze w Muzeum Turkiestanu i Centrum Archeologicznym Akhmet Yassawi University.

W czasie wyprawy wykonano łącznie skany 16 obiektów architektonicznych (ich wnętrza i bryły zewnętrzne) oraz 35 małych obiektów muzealnych. W sumie pozyskano dane o łącznej objętości 100 GB.

Jerzy MontusiewiczInstytut Informatyki we współpracy z Filią nr 21 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego, zorganizował wydarzenie z okazji tegorocznej Nocy Kultury, która odbyła się 2-3 czerwca, pod nazwą „Perełki Architektoniczne Lublina”. W jednej z sal Biblioteki przygotowano prezentację gry łączącej elementy tradycyjnej gry planszowej (planszy i pionków) z częściami elektronicznymi (czujniki zbliżeniowe) i aplikacją kontrolującą przebieg rozgrywki.

Gra polegała na rozmieszczaniu kluczowych dla architektury i historii miasta budynków wchodzących w skład starego miasta. Dodatkowo gra zawierała listę pytań testujących znajomość historii Lublina.

W grze brały udział rodziny, osoby młode, dorosłe i emeryci. W czasie trwania ekspozycji z gry skorzystało ponad 100 osób.

W organizacji wydarzenia udział wzięli:

    ze strony Instytutu Informatyki:

 •  mgr inż. Marcin Badurowicz
 •  dr Marcin Barszcz
 •  dr inż. Krzysztof Dziedzic
 •  mgr inż. Stanisław Skulimowski
 •  mgr inż. Michał Tokowarow     

    ze strony Biblioteki Publicznej nr 21:

 • Anna Rafalska – kierownik Filii nr 21 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie


Zapraszamy dnia 29.05.2018 r. o godz. 14:15 do sali E201, gdzie odbędzie się wykład „Co się da wycisnąć z SQLa? Przykłady wykorzystania w rzeczywistych problemach” zaprezentowany przez firmę WebChili Software House.

Informacje o wykładzie

Zapraszamy również 14 czerwca 2018 r o godz. 10:15: w salach S122 oraz S123 (Instytut Informatyki) odbędzie się warsztat „Kod w kawałkach – jak to sklejać”.Zapraszamy na wykład „Wprowadzenie do tematyki UX i Usability” w dniu 16 maja 2018 o godzinie 16:15. Odbędzie się w sali E201, a poprowadzi go pan Konrad Mizak z Asseco Business Solutions.

Więcej informacji8 maja 2018 r. o godz. 10:15 w sali E301 odbędzie się wykład „Kod w kawałkach – jak to sklejać” zaprezentowany przez firmę WebChili Software House.

10 maja 2018 r o godz. 10:15 w Sali S123 (Instytut Informatyki) odbędzie się warsztat powiązany z wykładem. Zapisy na warsztat odbędą się na wykładzie oraz u dr inż. Marii Skublewskiej-Paszkowskiej.W dniu 17.05.2018 r. (zmiana daty z 25.04.2018 r.!) w godz. 10-12 w sali C120B odbędzie się warsztat „Wprowadzenie do tematyki programowania na platformę RaspberryPi oparte na przykładzie oprogramowania makiety inteligentnego domu”, jako kontynuacja wykładu przedstawionego przez firmę Mobica.

Warsztat poprowadzi pan Rafał Cebryk.

Zapisy na warsztat prowadzi dr inż. Maria Skublewska-Paszkowska.17 kwietnia 2018 r. o godz. 14:14 w sali E201 odbędzie się wykład „Bazy danych jako warstwa trwałości w rzeczywistych aplikacjach” zaprezentowany przez firmę WebChili Software House. 

Read more »9 kwietnia 2018 o godzinie 16.15 w sali E301 odbędzie się wykład na temat programowania na platformę RaspberryPi z firmą Mobica.

Przedmiotem wykładu będzie zapoznanie studentów z podstawami tworzenia oprogramowania na mikrokomputer RaspberryPi. 

Zostaną omówione rodzaje adresacji portów na płytce, metody konfiguracji portów wejścia i wyjścia, odczytu stanów napięcia na portach, zapisu stanów. 

Dodatkowo przedstawiona zostanie metoda wykorzystania PWM, czyli regulacji sygnału napięciowego o stałej amplitudzie i częstotliwości, polegającej na zmianie wypełnienia sygnału, do sterowania serwami. 

W ramach peryferyjnych urządzeń oraz czujników, podłączonych do mikrokomputera zostaną zaprezentowane serwa, czujnik laserowy, szesnastokanałowy moduł przekaźników z izolacją optoelektryczną, przyciski, diody i listwy LED. 

Wykład poprowadzi pan Rafał Cebryk.

Zapraszamy także na warsztat na temat programowania na platformę RaspberryPi w dniu 17 maja 2018 w godzinach 10-12 w sali C120B.

Zapisy u dr Marii Skublewskiej-Paszkowskiej.25 kwietnia o godzinie 14.15 w sali E301 odbędzie się wykład na temat Standardu C++ 11.

Przedmiotem wykładu będzie zapoznanie studentów ze zmianami jakie wprowadzono w C++ 11 (wyrażenia lambda, auto, move, shared_ptr, unique_ptr i inne).

Wykład poprowadzi pan Tomasz Broniszewski.18 kwietnia 2018 o godzinie 16:15 w sali E201 odbędzie się wykład nt. wzorców projektowych we współpracy z firmą Asseco Business Solutions. Podczas wykładu zaprezentowane będzie jak zaaplikować wzorce projektowe, jak zmodyfikować istniejące projekty i jak analizować wymagania.

Wykład poprowadzi pan Krystian Rybarczyk.

Więcej informacji o wykładzie