Wystawa fotograficzna i multimedialna 11.01 – 28.02.2019 – First Scientific Expedition of Lublin University of Technology to Central Asia, 2017

Prezentowana wystawa fotograficzna i multimedialna poświęcona jest efektom działalności pracowników Instytutu Informatyki, którzy na przełomie maja i czerwca 2017 roku wzięli udział w rozpoznawczej (pierwszej) wyprawie naukowo-badawczej Instytutu Informatyki Politechniki Lubelskiej do Uzbekistanu. Organizatorami tego przedsięwzięcia byli dr hab. inż. Jerzy Montusiewicz, prof. PL i dr inż. Marek Miłosz. W skład zespołu wchodzą również doktorzy: Jacek Kęsik, Marcin Barszcz i Krzysztof Dziedzic.

Historia współpracy między Instytutem Informatyki Politechniki Lubelskiej, a Naukowo-Praktycznym Muzeum-Laboratorium Państwowego Uniwersytetu Samarkandzkiego (SamSU), reprezentowanego przez osobę dyrektora Rahima Kayumova, sięga 2014 roku. W 2015 roku zostało podpisane przez Rektorów obu uniwersytetów porozumienie o współpracy między uczelniami. W latach 2015-2017 realizowano wspólne prace naukowo-badawcze, z wykorzystaniem współpracy na odległość. Zaowocowały one publikacją pięciu artykułów w Hiszpanii, Kazachstanie i Polsce. W maju 2017 roku goszczono na Politechnice Lubelskiej dwie osoby z SamSU. Te wszystkie działania pozwoliły nam dobrze przygotować się do wyjazdu, tj. do Pierwszej wyprawy naukowej Instytutu Informatyki do Centralnej Azji. Wiedzieliśmy jakie są oczekiwania naszego partnera oraz mieliśmy zapewnione wsparcie logistyczne.

Wyjeżdżając do Uzbekistanu zabraliśmy ze sobą dwa ręczne skanery 3D pracujące w technologii światła strukturalnego, które umożliwiały również rejestrować tekstury skanowanych obiektów oraz specjalizowane laptopy o bardzo dużych mocach obliczeniowy. Sprzęt pochodził z Laboratorium Programowania Systemów Inteligentnych i Komputerowych Technologii 3D (Lab 3D) Instytutu Informatyki. Wykonaliśmy skany 55 obiektów w muzeum SamSU i słynnym muzeum archeologicznym Afrasiab (łączna objętość pozyskanych danych przekroczyła 75 GB). Ponadto przeprowadziliśmy seminaria naukowe na uniwersytecie SamSU oraz poszukiwaliśmy interesujących zabytków architektonicznych w Samarkandzie, Szabhizas oraz w Taszkiencie, związanych z dziedzictwem „Jedwabnego Szlaku”, które można będzie digitalizować podczas kolejnych wypraw.

W 2018 roku Instytut Informatyki zorganizował kolejną wyprawę do Uzbekistanu i Kazachstanu, ale to już zupełnie inna opowieść. Wybrane efekty dotychczasowych prac dotyczących procesu skanowania 3D i obróbki komputerowej artefaktów muzealnych można obejrzeć na stronie https://cs.pollub.pl/lab-3d/.

Wernisaż dotyczący wystawy odbędzie się 11 stycznia 2019, o godzinie 14:00 w Galerii Biblioteki Politechniki Lubelskiej.

Zaproszenie na wernisaż wystawy fotograficznej