Spotkanie muzeologów i informatyków w Katedrze Informatyki

W dniu 16 czerwca 2023 w Katedrze Informatyki odbyło się spotkanie pracowników Katedry Informatyki z muzeologami i naukowcami z Uzbekistanu i Indii. Spotkanie dotyczyło interdyscyplinarnych badań w obszarze dziedzictwa kulturowego z uwypukleniem zastosowań współczesnych technologii informatycznych (zarówno sprzętowych jak i programowych).

W spotkaniu udział wzięli prof. Dilbar Mukhamedowa z Narodowego Uniwersytetu Uzbekistany (Taszkient, Uzbekistan), prof. Utkir Abdullayev z Państwowego Uniwersytetu w Urgenczu (Urgench, Uzbekistan). Rahim Kayumov i dr  Muhammadikhon Buzrukov z Państwowego Uniwersytetu w Samarkandzie (Samarkanda, Uzbekistan) oraz prof. Thirumalini Selvaraj z Instytutu Technologicznego w Vellore (Vallore, Indie). Ze strony Katedry Informatyki w spotkaniu udział wzięli prof. Jerzy Montusiewicz i Marek Miłosz oraz Jerzy Warakomski.

W trakcie spotkania przedstawiono osiągnięcia poszczególnych zespołów (z Uzbekistanu, Indii i Polski) w zastosowaniach informatyki w obszarze dziedzictwa kulturowego, ze szczególnym uwzględnieniem jego dokumentowania i ochrony. Zaprezentowano zrealizowane projekty w tym obszarze oraz omówiono możliwości współpracy.

Marek Miłosz i Jerzy Montusiewicz