Zespół pracowników Instytutu Informatyki Politechniki Lubelskiej od paru lat współpracuje z uczelniami i muzeami w Uzbekistanie. Podstawowym obszarem współpracy jest cyfryzacja obiektów dziedzictwa kulturowego – pozostałości po handlowym „Jedwabnym Szlaku” łączącym przez wieki Chiny i Europę. Współpracę koordynują dr hab. inż. Jerzy Montusiewicz, prof. PL i dr inż. Marek Miłosz. W skład zespołu wchodzą również doktorzy: Jacek Kęsik, Marcin Barszcz i Krzysztof Dziedzic.
Kamieniami milowymi współpracy do tej pory były dwie wyprawy naukowo-badawcze do Centralnej Azji zorganizowane w latach 2017–2018 (https://cs.pollub.pl/druga-wyprawa-naukowa-instytutu-informatyki-do-azji-centralnej/?lang=en) i dwie konferencje naukowe (https://cs.pollub.pl/dziedzictwo-jedwabnego-szlaku-konferencja-w-uzbekistanie/?lang=en, https://cs.pollub.pl/english-it-in-cultural-heritage-management-it-chm/?lang=en).
Politechnika Lubelska podpisała umowę o współpracy z Muzeum Registan w Samarkandzie. Muzeum to składa się z trzech monumentalnych budowli medres (XV–XVII w.), czyli szkół składających się z sal wykładowych, meczetu i swoistego akademika. W muzeum Registan znajduje się słynna medresa Sher-Dor z olbrzymią mozaiką na portalu, przedstawiającą tygrysy, śnieżnobiałe gazele i słońce o ludzkim obliczu. Jest to niekwestionowana wizytówka miasta Samarkanda.
Zespół z Instytutu Informatyki wykonał już skanowanie 3D portalu medresy i jego zdjęcia cyfrowe. Pozwoliło to uzyskać obraz cyfrowy portalu z dużą dokładnością, wystarczającą do wspomagania prac konserwatorskich, które polegają na wymianie części płytek portalu. Próbki prac zespołu z Instytutu Informatyki sprawdzone na miejscu (czyli bezpośrednio na portalu przez alpinistów spuszczanych na linach od góry) potwierdziły słuszność przyjętej metody. Jak pisze uzbecka gazeta Narodnoye Slowo (http://xs.uz/ru/post/na-registane-spasayut-tigrov) ”…tak zaawansowana technologicznie praca nad historycznymi obiektami Uzbekistanu odbywa się po raz pierwszy…”. Prace będą kontynuowane.