Sakralne dziedzictwo Polonii w USA

W dniu 3 kwietnia 2025 r. odbyło się spotkanie z autorami dwóch monografii: „Archiwizacja Polskich Kościołów w USA. Dobra utracone, zagrożone i odzyskane. Studium przypadków” autorstwa Ireny Rolskiej i Jacka Kęsika oraz “Cyfryzacja 3D obiektów dziedzictwa kulturowego Polonii w USA – dokumentowanie wyglądu i geometrii” autorstwa Jerzego Montusiewicza, Marka Miłosza i Jacka Kęsika. Monografie uzyskały wyróżnienie honorowe Lubelskiego Towarzystwa Naukowego w 2024 roku. Promocje książek zostały zorganizowane przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie oraz fundację ECCC w Lublinie, która była odpowiedzialna za realizację projektu pt. „Badania nad narodowym dziedzictwem kulturowym Polonii w USA i utworzenie cyfrowych zbiorów pamięci”. Na spotkaniu w sali konferencyjnej biblioteki byli obecni wszyscy współautorzy: prof. Irena Rolska (Katedra Historii Sztuki Średniowiecznej i Nowożytnej w Instytucie Nauk o Sztuce Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II) oraz pracownicy Katedry Informatyki Politechniki Lubelskiej: prof. Jerzy Montusiewicz, prof. Marek Miłosz i dr Jacek Kęsik.

Gospodarz, dr Grzegorz Figiel – zastępca dyrektora ds. merytorycznych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego, powitał ponad 30. uczestników spotkania. Promocja rozpoczęła się od połączenia na platformie WhatsApp z panem Danielem Pogorzelskim – działaczem polonijnym z Chicago, który opowiedział o specyficznej sytuacji, która z różnych powodów pojawiła się wokół wielu kościołów zbudowanych przez Polonię. Następnie głos zabrali autorzy monografii opowiadając o trzech ekspedycjach naukowych do USA (2022–2024), których celem było wykonanie cyfryzacji 3D polskich kościołów, o zastosowanych technologiach digitalizacji 3D, o walorach artystyczny wybranych kościołów. W trakcie spotkania zaprezentowano interaktywne cyfrowe modele 3D, interaktywne panoramy dookólne 2D, film z przelotu cyfrowej kamery przez wnętrze cyfrowego modelu 3D kościoła pw. św. Wojciecha w Chicago, z którego wyposażenie zostało już zdemontowane, cyfrowe rekonstrukcje 3D, a także portal polskiedzidzictwo3d.pl, na którym można obejrzeć wszystkie rezultaty prowadzonych działań w USA. Uczestnicy spotkania mogli również osobiście doświadczyć obecności przebywania we wnętrzu kościoła pw. św. Jacka w Chicago dzięki zastosowaniu technologii VR (wirtualnej rzeczywistości). W wystąpieniu autorów został wykorzystany krótki film z 3. ekspedycji naukowej do USA przygotowany przez Tomasza Rolskiego.

Spotkaniu towarzyszyła również wystawa fotograficzna, której kuratorem był prof. Jerzy Montusiewicz. Wystawa prezentowała wybrane rezultaty projektu i przykładowe cyfrowe modele 3D znajdujące się w monografiach. Na pożegnanie uczestnikom spotkania zostały rozdane okolicznościowe zakładki do książek, które zawierały kody QR do wydawnictw i pobrania cyfrowej wersji monografii w formacie .pdf.

Więcej informacji o spotkaniu można znaleźć pod linkami: