W dniach 20-21 maja 2013 r. odbyła się w Kazimierzu nad Wisłą konferencja „Nauka-edukacja-praktyka”, która stanowiła spotkanie podsumowujące cykl konsultacji wymaganych kompetencji absolwentów kierunku Informatyka stopnia pierwszego. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele informatycznych firm z Lubelsczczyzny oraz nauczyciele akademiccy Politechniki Lubelskiej, którzy opracowywali nowe programy nauczania i będą je realizować.
Pierwszy dzień konferencji był poświęcony wystąpieniom przedstawicieli przemysłu nt. nowych wymagań dotyczących kwalifikacji absolwentów w dobie zmieniającej się technologii (mobilność, chmura, zróżnicowanie i konwergencja technologii przy konieczności eksploatacji i rozwoju technologii tradycyjnych). Podstawowym wnioskiem z pierwszego dnia konferencji było stwierdzenie że w przemyśle potrzebni są informatycy z głęboką bazą wiedzy podstawowej i zdolnością do uczenia się. Przypomniano, że istotą informatyki jest wytwarzanie oprogramowania i na to należy zwrócić szczególna uwagę w procesie dydaktycznym. A więc należy kształtować umiejętności w obszarach algorytmicznego myślenia, technik projektowania i wytwarzania aplikacji oraz procesów inżynierii oprogramowania (pozyskiwanie i dokumentowanie wymagań, testowanie, prowadzenie projektów). Zwrócono także uwagę na olbrzymie znaczenie praktyk i staży studenckich, zalecając ich duży czas trwania i konieczność pogodzenia z zajęciami na uczelni. Zalecono także kształtowanie u studentów odpowiedzialności za swoje działania. Drugi dzień konferencji był w całości poświęcony przedstawieniu rezultatów paneli dyskusyjnych oraz efektów kształcenia i treści nowych przedmiotów. W trakcie burzliwej dyskusji dokonywano korekt lub też tylko przesunięcia akcentów w poszczególnych przedmiotach. Podkreślono wysoką atrakcyjność nowych przedmiotów oraz potrzebę ich wprowadzenia.
Konferencja była finansowana przez projekt „Kwalifikacje dla rynku pracy – Politechnika Lubelska przyjazna dla pracodawcy” (nr projektu: POKL.04.03.00-00-035/12).