Pierwsza Karpacka Wyprawa Naukowa Politechniki Lubelskiej: Szlak drewnianej architektury sakralnej

W dniach od 28 marca do 1 kwietnia 2022 r. grupa pracowników naukowych Katedry Informatyki Politechniki Lubelskiej realizowała skanowanie 3D zabytków drewnianej architektury religijnej w ramach Pierwszej Karpackiej Wyprawy Naukowej Politechniki Lubelskiej. Ekspedycja operowała w Transylwanii (Rumunia) – w mieście Cluj-Napoca i jego okolicach. Ekspedycja współpracowała z pracownikami Uniwersytetu Technicznego w Cluj-Napoca, w szczególności z prof. dr. Neamtu Calin i jego współpracownikami. Zespół pracowników Katedry Informatyki spotkał się z kierownictwem Wydziału Industrialnej Inżynierii, Robotyki i Zarządzania Produkcją Uniwersytetu Technicznego w Cluj-Napoca, pod kierownictwem Pani Dziekan wydziału: prof. dr. Corina Birleanu. Na spotkaniu zaprezentowano prace Katedry Informatyki związane ze skanowaniem 3D dziedzictwa kulturowego ludzkości, w szczególności w ramach projektu „3D Digital Silk Road”. Dokonano także ustaleń dotyczących dalszej współpracy naukowej pomiędzy uczelniami w obszarze wykorzystanie technologii informatycznych w obszarze dokumentowania, badania, konserwowania i upowszechniania dziedzictwa kulturowego.

Pierwszego dnia ekspedycji dokonano skanowania 3D (wewnątrz i zewnątrz) drewnianej cerkwi pod wezwaniem Świętych Archaniołów Michała i Gabriela w wiosce Paniceni, odległej od Cluj-Napoka o około 40 km. Odskanowano także w technologii 3D elementy wyposażenia cerkwi.

W kolejne dni odskanowano następujące drewniane cerkwie:

  • pod wezwaniem Świętego Mikołaja w Creaca (około 80 km od Cluj-Napoca),
  • pod wezwaniem Świętych Archaniołów Michała i Gabriela w wiosce Targusor (około 56 km od Cluj-Napca),
  • pod wezwaniem Świętego Mikołaja w wiosce Pausa (około 72 km od Cluj-Napoca),
  • w skansenie w Cluj-Napoca.

Prace, związane ze skanowaniem 3D zabytków architektury drewnianej,  zostały przeprowadzone dzięki wspaniałej organizacji dostępu do nich zapewnionej przez stronę rumuńską. Wysoką efektywność prac zapewniło równoległe użycie trzech skanerów: 2. laserowych firmy FARO oraz jednego na światło strukturalne. Wszystkie skanery są własnością Lab3D Katedry Informatyki Politechniki Lubelskiej. Rezultatami wyprawy jest około 45 GB danych surowych pozyskanych skanerami 3D i 10 GB zdjęć cyfrowych, przeznaczonych do udokumentowania prac oraz do wykorzystania w technice fotogrametrii, znanej pod nazwą „structure from motion” (SfM).

Wyprawa spotkała się z dużym zainteresowaniem i ogromną życzliwością osób opiekujących się zabytkami dziedzictwa kulturowego Transylwanii.

 

Marek Miłosz