Skanowanie tańca LAZGI w „Laboratorium Analizy Ruchu i Ergonomii Interfejsów” Katedry Informatyki

Taniec LAZGI jest jednym z tańców ludowych wpisanych na światową listę dziedzictwa niematerialnego UNESCO. Jest to swoista wizytówka regionu Chorezm w Uzbekistanie.

Katedra Informatyki od paru lat współpracuje z kolegami i koleżankami z krajów Centralnej Azji (Uzbekistan, Kirgistan, Kazachstan) w obszarze cyfryzacji materialnego dziedzictwa kulturowego Szlaku Jedwabnego. Katedra Informatyki zrealizowała już pięć Wypraw Naukowych do Centralnej Azji. Wyprawy były początkowo finansowane ze środków własnych Politechniki Lubelskiej, a obecnie są z projektu „3D Digital Silk Road” przyznanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA) w ramach programu Akademickiego Partnerstwa Międzynarodowego (https://cs.pollub.pl/projects/3d-digital-silk-road-digitalizacja-zabytkow-jedwabnego-szlaku-w-uzbekistanie/).

W ramach prac nad cyfryzacją 3D światowego dziedzictwa kulturowego w dniu 28.09.2021 w Laboratorium Analizy Ruchu i Ergonomii Interfejsów (LARiEI) Katedry Informatyki grupa badawcza analizy ruchu przy pomocy unikalnej instalacji motion capture (https://youtu.be/XR5v4bRcWik) zrealizowała skanowanie 3D tańca LAZGI. Taniec wykonała pani profesor Dilbar Mukhamedowa z Narodowego Uniwersytetu Uzbekistanu z Taszkientu, Uzbekistan. Pani profesor poza psychologią zajmuje się hobbistycznie tańcami ludowymi Uzbekistanu. Pani Profesor w trakcie sesji ubrana była w specjalny kostium, na którym przyczepione były retrorefleksyjne markery, dzięki którym rejestrowany był ruch sylwetki.

Skanowania dokonał zespół pracowników LARiEI w osobach dr inż. Marek Miłosz, prof. ucz.; dr inż. Maria Skublewska-Paszkowska; dr Edyta Łukasik; dr inż. Jakub Smołka; dr Waldemar Suszyński i dr Paweł Powroźnik.

Jest to prawdopodobnie pierwsza w Polsce próba 3D cyfryzacji tańca ludowego, będącego dziedzictwem niematerialnym ludzkości wpisanym na listę UNESCO.

Marek Miłosz