W dniach 10-23.10.2021 zespół naukowców-informatyków przebywa w Uzbekistanie na już 6. Wyprawie Naukowej Politechniki Lubelskiej do Centralnej Azji. Wyprawa została zrealizowana w ramach projektu „3D Digital Silk Road”, finansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA) w ramach programu Akademickiego Partnerstwa Międzynarodowego (https://cs.pollub.pl/projects/3d-digital-silk-road-digitalizacja-zabytkow-jedwabnego-szlaku-w-uzbekistanie/). W wyprawie uczestniczyli pracownicy Katedry Informatyki: dr inż. Elżbieta Miłosz (kierownik projektu), dr inż. Marek Miłosz, prof. ucz., dr inż. Jacek Kęsik, dr Mariusz Dzieńkowski, dr inż. Marcin Badurowicz i Stanisław Skulimowski.
W trakcie etapu 2. Wyprawa operowała na terenie Uzbekistanu w mieście Chiwa (a konkretnie w starym wewnętrznym mieście Chiwy zwanym Iczan Kala (Ichan Qa’la)). W trakcie tego etapu zespół skanował 3D następujące zabytki i obiekty:
- Letni Meczet z XI wieku.
- Kunja Ark (Stara Forteca) – forteca i pałac chanów Chiwy z XI wieku (przebudowana w XVII w.).
- Harem chanów (z zewnątrz i wewnątrz) – część pałacu Tach Khaouli.
- Sala przyjęć chanów (z zewnątrz i wewnątrz).
- Wnętrze meczetu Dżuma (Juma Mosque) zawierające 213 kolumn drewnianych (większość rzeźbionych, wszystkie różne) – powstał w X w. i został przebudowany w XVIII w.
- Mauzoleum Pahlawona Mahmuda – XIX-w. (wewnątrz i dziedziniec zewnętrzny).
- Minarety: Kalta Minor i Islam Khoja.
- Widok ogólny Iczan Kala z wieży strażniczej Kunja Ark.
- 3 z 4 ścian zewnętrznych (murów obronnych) wraz z bramami: zachodnią, południową i wschodnią (długość odskanowanych ścian ok. 600 m.).
- Zbiór XIX w. rzeźbionych drzwi drewnianych.
- Zbiór rzeźbionych marmurowych podstaw kolumn drewnianych.
- Wyposażenie sali przyjęć chanów.
Wykonanie tak obszernych prac w takim krótkim czasie było możliwe dzięki dużemu zaangażowaniu pracowników uczelni partnerskiej – Państwowego Uniwersytetu w Urgenczu.